Bilglasgruppen (Auktorisationsnämnden)

Arbete med bilglas har tillhört glasbranschen sedan 1950-talet. Bilglasmästarna är fortfarande de skickligaste på att laga och byta bilglas. Auktoriserade Bilglasmästerier ser genom utbildning, fortbildning och kontroller till att medlemmarna har den högsta kompetensen i bilglasarbete. Vi samarbetar med försäkringsbolagen, transportmyndigheter, bilprovning med mera och kan därigenom både påverka och förbättra möjligheterna för bilglasmästarnas marknad.

Kontakta Bilglasgruppen

Anders Jensen
Samglas AB
Telefon: 08-655 03 04
E-post: anders.jensen@samglas.se

Per Johansson
Björkmans Glasmästeri AB
Telefon: 0220-10431
E-post: per.johansson@bjorkmansglas.se

Patrik Dahlqvist
Bil- & byggnadsglas AB
Telefon: 0243-18008
E-post: patrik@bilobyggnadsglas.se

Joakim Appelqvist 
Appelqvist Glas AB
Telefon: 011-311333
E-post: info@appelqvistglas.se

Thomas Pfister
Ryds Glas AB
Telefon: 031-679390
E-post:thomas.pfister@rydsglas.se

Erik Haara
Glasbranschföreningen
Telefon: 08-453 90 74
E-post: erik.haara@gbf.se

Bernt Jonasson, adjungerad
Glasbranschföreningen
Telefon: 070 202 02 48
E-post: bernt.jonasson@gbf.se

Per Sjöhult
Glasbranschföreningen
Telefon: 070 691 67 50
E-post: per.sjohult@gbf.se

Skriv ut sidan