Image
Fönsterrenovering i Glasbranschföreningens monter under Nordbygg

Med kärlek till gamla fönster och gediget hantverk

MÖT FÖNSTERRENOVERAREN FILIP CHOJNACKI
2026-04-29 13:42

I Glasbranschföreningens monter på Nordbygg fick mässbesökarna både se och till viss del testa på hantverket fönsterrenovering. Bland annat genom fönsterrenoveraren Filip Chojnacki från Tullinge Fönsterservice medverkan under mässans första dag. Med stor erfarenhet och intresse för renovering av fönster visade han upp hantverket bakom fönsterrenovering och svarade på frågor om yrket.

Vad är det som gör att du trivs så bra med yrket som fönsterrenoverare?

Filip Chojnacki från Tullinge Fönsterservice visar upp hantverket bakom fönsterrenovering under Nordbygg
Filip Chojnacki från Tullinge Fönsterservice var en av fönsterrenoverarna på plats i Glasbranschföreningens monter under Nordbygg för att visa upp yrket fönsterrenoverare. 

– Jag älskar att arbeta med fönster – det är något speciellt med både hantverket och materialet. Varje fönster har sin egen historia. och de roligaste uppdragen är hos privatpersoner med äldre hus, där fönstren har karaktär och själ. Då känns det verkligen som att man bevarar något, snarare än ersätter det, berättar Filip.  

Märker du ett ökat intresse för fönsterrenovering?

– Ja, absolut. Allt fler inser att det går att hämta hem kostnaden för en renovering och att det ofta väger upp jämfört med att sätta in nya fönster. Dessutom kan man uppgradera glasen så att de presterar bättre energimässigt, utan att huset tappar sin karaktär. I Sverige finns en stark mentalitet kring att spara och återbruka – och det märks tydligt inom fönsterrenovering, menar Filip.
 

Mer om Filip Chojnacki:

Filip kom till Sverige från Polen 2016 och är i grunden utbildad snickare. Sedan flytten har han arbetat med fönsterrenovering och har i dag omkring tio års erfarenhet i branschen. På Nordbygg deltog han i Glasbranschföreningens monter för att visa upp hantverket bakom fönsterrenovering och möta nyfikna mässbesökare.