Pela och Fadimes röster lever kvar – i glas

| 6 maj 2026 25 år av kamp för frihet. Det var temat för årets Pela och Fadimeutmärkelse och en tydlig påminnelse om att kampen mot hedersrelaterat våld och förtryck fortfarande är högst aktuell.

Utmärkelsen delas årligen ut i samband med Fadimegalan till en person eller organisation som gjort betydande insatser för människors rätt till frihet och ett självständigt liv utan hedersrelaterat våld och förtryck. Årets pris gick till Sakine Madon, ledarskribent, kolumnist och opinionsbildare, som under lång tid konsekvent har använt sin röst för att uppmärksamma, kritisera och bekämpa hedersförtryck i Sverige.

Glaset symbol för kraften och friheten 

I priset, som har formgivits av Jonas Torstensson och Linda Röjås, spelar glaset en viktig roll.

– Kuben symboliserar hederskulturen, med sin svarta insida som uttryck för den totala bristen på frihet. Glasklotet med bladguld står för kraften och friheten i att bryta sig loss, något som vinnaren av utmärkelsen förkroppsligar genom sitt engagemang för att hjälpa andra bort från hederskulturen, säger Linda Röjås och lägger till att glaset har den viktiga positiva berättandefunktionen i utmärkelsen.

Konstverk av glas
Pela och Fadimestatyetten är en konstnärlig tolkning av kraften i frigörandet från hedersvåld. En hård kub med svart insida möter ett glasklot, symbolen för uppbrottet och den person som lyckats göra en handling för att bryta upp hederskulturen.

Enligt formgivarna symboliserar brottet mellan kubens två delar att det sällan finns ett helt lyckligt slut. I uppbrottet förlorar personen oftast en del eller hela sin familj och om en del av familjen väljer frihetens väg behöver de i sin tur kanske göra ett uppbrott från klanen.

Pela och Fadime – offer för hedersvåld

Utmärkelsen delas ut av Riksorganisationen GAPF, glöm aldrig Pela och Fadime, en politiskt och religiöst obunden, sekulär och ideell förening som sedan år 2001 arbetar mot hedersrelaterat våld och förtryck. Pela Atroshi fördes som 19-åring till Irak där hon mördades av släktingar år 1999. 26-åriga Fadime Şahindals sköts av sin egen far i Uppsala år 2002. Morden blev startpunkt för en nationell debatt om hedersrelaterat våld.

GAPF bedriver en nationell stödjour som vänder sig till hedersvåldsutsatta, anhöriga och yrkesverksamma som kommer i kontakt med hedersvåldsutsatta i sitt arbete. Föreningen bedriver även utbildningsverksamhet och opinionsbildning för att förebygga hedersrelaterat våld och skapa ökad förståelse i samhället kring dessa frågor.

Är du utsatt för eller berörd av hedersrelaterat våld och förtryck?
Här kan du få hjälp.

Fakta om statyetten

Statyetten är designad och formgiven av Linda Röjås och Jonas Torstensson. Glaskulan är tillverkad av miljökristall och bladguld. Kuben är tillverkad av poppel och målad med vattenbaserad färg. All tillverkning har skett i Sverige.