
Glasbranschföreningens nya grafiska profil
Glasbranschföreningen har fått en ny grafisk profil. Nya färger och ett nytt formspråk ska skapa ett modernare uttryck för föreningen.
Som ett första steg i att skapa ett starkare varumärke och ett modernare Glasbranschföreningen har föreningen fått en ny grafisk profil. De nya profilfärgerna, turkos och ljusgrön är tänkta att spegla glaset – medlemsföretagens material. Färgerna fyller en stor vikt i att skapa en tydligare och mer igenkännbar förening.
Det har varit ett viktigt arbete att ta fram den nya profilen. Och nu fortsätter det kreativa och roliga arbetet, att få applicera den på vår kommunikation och varumärke, säger Sofia Wahlgren, kommunikationsansvarig Glasbranschföreningen.
Logotypen har genomgått en minimal men nödvändig transformation för att klara dagens digitala kanaler. De värden som finns inbyggda i logotypen, med rutorna och ramen, förvaltas och tas med in i framtida kommunikation av varumärket Glasbranschföreningen.
Det är fina övervägningar, att förvalta en gammal logotyp med mycket historia, men samtidigt få väva in den i ett modernare uttryck som är tanken med den nya grafiska profilen, säger Sofia Wahlgren.
Nu arbetar vi med att uppdatera allt material, både digitalt och fysiskt. Fortsättning följer!
Arbetet med den grafiska profilen har gjorts i samband med byrån Irons Design.