Jakob Sveger ny vice ordförande i Glasbranschföreningens huvudstyrelse
Med ett starkt engagemang för både medlemsföretagen och glasbranschens framtid tar Jakob Sveger från GlasLindberg Fasad AB i Malmö plats som ny vice ordförande i Glasbranschföreningens huvudstyrelse. Här berättar han om uppdraget och vad han vill bidra med under de kommande åren.
Hur ser du på uppdraget som vice ordförande?
– Jag är glad och väldigt tacksam för styrelsens förtroende i detta och jag hoppas kunna stötta vår ordförande Jonas Nilsson på bästa sätt och agera bollplank åt honom samtidigt som vi tillsammans utvecklar föreningens arbete.
Vad hoppas du kunna bidra med i det fortsatta arbetet med att utveckla föreningen?
– Dels en affärsmässig sida där vi aldrig får glömma bort medlemmarnas utmaningar. Det är viktigt att vi stöttar företagarna i deras arbete att bygga en hållbar och lönsam verksamhet som står stadigt. Men även att vi verkar för att locka och tillföra nya generationer till glasbranschen. Vi behöver se till att fler vill jobba i vår bransch och visa att det är en framtidsbransch.
Hur ser du på det strategiarbete som har bedrivits inom föreningen under året?
– Det är ett gediget och viktigt arbete som läggs ner där vi med medlemsföretagens hjälp verkligen går på djupet i frågor och blickar längre fram. Det är inte helt lätt med tanke på den bredd av medlemsföretag vi har med olika utmaningar som följd, men jag är övertygad om att arbetet kommer lyfta både branschen som helhet och medlemsföretagen i den dagliga verksamheten.
Sommaren står för dörren; vad ser du mest fram emot?
– Att koppla av och koppla bort. Att få vara med min familj och göra små utflykter tillsammans.
Lär känna Jakob Sveger i tidningen Glas
Vill du veta mer om Jakobs väg in i glasbranschen, ledarskapet i familjeföretaget och drivkrafterna bakom engagemanget? I tidningen Glas möter du Jakob och brodern Kristofer Sveger i ett personligt reportage om livet på GlasLindberg.