Sök ekonomiskt stöd för arbetsmiljöutbildning!

VIA AFA FÖRSÄKRING
2025-11-21 10:36

Nu står det klart; Svenskt Näringsliv, LO och PTK har beslutat att förlänga satsningen på stöd för arbetsmiljöutbildning. Med syftet att stärka arbetsmiljöarbetet och förebygga ohälsa på arbetsplatser runt om i Sverige. Afa försäkring har fått i uppdrag att administrera stödet om 35 miljoner kronor.

Från och med 1 januari 2026 

Den nya perioden gäller från 1 januari 2026 till och med 30 juni 2027. Ansökan för stödet administreras av Afa försäkring och öppnar 7 januari 2026. Utbildningar kan därmed starta som tidigast 1 januari 2026.

Stärk ert arbetsmiljöarbete – gå en utbildning

Vill du skapa en trygg och hållbar arbetsmiljö? Genom att investera i kunskap om systematiskt arbetsmiljöarbete och förebyggande insatser stärker du både medarbetarnas välmående och företagets framtid. Här är tips på arbetsmiljöutbildningar via Glasbranschföreningens samarbetspartners:

Visste du att!

Som medlem i Glasbranschföreningen får du gå BUCs kurser till medlemspris. Vid bokning av en kurs kommer du uppmanas att skapa ett konto hos BUC. Medlemspriset får du automatiskt när du loggar in.