
Blyglas i rampljuset
När Elinor Blomberg flyttade in i ett ödehus utanför Mariefred tog hon sig an mer än bara en omfattande renovering. Med hjälp av glasmästaren Angelika Geiger i Göteborg har hon också lärt sig hantverket bakom blyinfattat glas – och därmed skapat unika dörrar som nu pryder familjens hem.
För två år sedan flyttade Elinor med sin familj in i ett ödehus utanför Mariefred. Sedan dess har hon inte bara renoverat huset till beboeligt skick, utan också byggt ut det från 90 till 180 kvadratmeter. En renoveringsresa man kan följa i programmet Grand Designs Sverige – Renoveringar nu under våren. Det är dock inte allt – Elinor har dessutom lärt sig tekniken bakom blyinfattat glas. I en av husets pardörrar har hon, med viss hjälp längs vägen, själv skapat blyglasinfattningarna i art deco-stil som få besökare missar.
– Pardörrarna leder in till ett arbetsrum, men de hamnar i en siktlinje så de syns hela tiden. Alla som kommer hit lägger märke till dem och jag får ofta höra att de passar in – det känns såklart jättebra, berättar Elinor.

Intresse för hantverk och glas
Elinor har alltid fascinerats av gamla hantverk och av glas som material – särskilt hur olika typer av glas bryter ljus. Att arbeta med färgat glas såg hon dock som en kreativ utmaning.
– Under renoveringen letade jag efter ett sätt att få in färgat glas i huset, vilket inte alltid är så lätt. Då kom jag att tänka på blyinfattat glas – det gav mig möjligheten att skapa ett eget mönster och samtidigt få in det där speciella ljuset jag gillar, säger hon.
För att hitta rätt glas vände sig Elinor till det anrika glasmästeriet N.P. Ringströms i Stockholm.
– Hos Ringströms finns hur mycket glas som helst. För att underlätta valet tog jag med mig textilier jag redan bestämt mig för, så att jag kunde matcha färgerna, berättar hon.
Experthjälp av glasmästaren Angelika
Nästa steg blev att lära sig själva hantverket. Elinor kontaktade därför glasmästaren Angelika Geiger, packade bilen med det utvalda glaset och åkte till Angelikas ateljé i Göteborg. Med sig hade hon en ritning över det verk hon ville skapa – något som först möttes med viss tvekan.
– När jag vecklade ut ritningen var Angelika tyst en stund, men sa sedan lite försiktigt: ”Vi får testa.” När vi väl kom igång märkte hon nog att jag var noggrann, och det motiverade henne att fortsätta samarbetet, säger Elinor med ett skratt.
Angelika blev en viktig mentor och gjorde mycket av arbetet med den första dörren. Men till den andra kunde Elinor själv stå för det mesta av blyinfattningen.

Fler dörrar på gång
Att Elinor fastnat för tekniken råder det ingen tvekan om. Förutom att färdigställa husets övervåning på 35 kvadratmeter planerar hon nu ytterligare en dörr med blyinfattat glas.
– Det finns ett ställe till i huset där jag vill ha en dörr med blyinfattat glas. Jag har en del glasbitar kvar från pardörrarna, så jag kommer utgå från dem och se vilket mönster det blir, avslutar Elinor.